Komentaras pirmą kartą publikuotas „Verslo žiniose”
Komentaras: Rita Saunorytė Norutienė, komunikacijos agentūros „Chestnut“ direktorė
Šiais laikais tylėti – labai rizikinga. Itin geras pamokas pastaruoju metu mums suteikė premjerė Ingrida Šimonytė, Velso princesė Chatherin Middleton, kurios abi nusprendė kurį laiką susilaikyti nuo komunikacijos. Naujausia krizė – gaisras Vilniuje. Matysime, ar čia nepritrūks komunikacijos iš keliolikos milijonų eurų apyvartą turinčios įmonės „Ruvis“, kurios sandėliuotos medžiagos užsidegė, ir kuri kol kas komunikuoja itin ribotai, nors būtent jai tenka didžiausia atsakomybė dėl gaisro.
Informacijos disbalansas
Vakuumas atsiranda tuomet, kai tarp skirtingų erdvių susidaro slėgių skirtumas, o buitiškai vakuumą suvokiame kaip tuštumą, kurioje nėra nieko, net oro. Informacijos vakuumas susiformuoja analogiškai – kai vienoje pusėje yra noras gauti informacijos, o kitoje – nenoras arba negalėjimas šios informacijos suteikti.
Vakuumo susiformavimui reikalingas laikas. Kiek jo – priklauso nuo informacijos reikšmingumo ir auditorijos gebėjimo laukti. Tai gali būti mėnesiai, jei tik tenkiname smalsumą, ir valandos, jei kalbame apie saugumui reikšmingas situacijas.
Princesės pasitraukimo iš viešo gyvenimo atveju prireikė beveik trijų mėnesių, kol susiformavo kritinė padėtis ir buvo nuspręsta sąmokslų burbulą sprogdinti.
Lietuvoje užteko minučių, kad kiltų didžiulis nepasitenkinimas, ir jau po keliolikos valandų premjerė vis tik situaciją pakomentavo, nors tai pilnai ir neužpildė susidariusio vakuumo.
Gaisro klausimai sprendžiasi dabar – pirmosios valandos ir pirmoji diena visada yra kritiniai. Jei žurnalistai ir visuomenė negauna atsakymų, kyla poreikis jų ieškoti aplinkiniais keliais. O tai – puiki terpė gimti įvairioms sąmokslo teorijoms ar tiesiog netikslioms žinioms.
Kol kas „Ruvis“ rinkodaros vadovas Bronislovas Šimanskas apie gaisrą komentavo gana lakoniškai: „100 procentų žinome, kad degėme, o dėl ko tai atsitiko, dar nieko nežinome“. O kaip gyventojai, kvėpavę užterštą orą, negalėję atvesti vaikų į darželius ir mokyklas aplink – jiems nieko nenorėtumėte pasakyti? Kokių priemonių imatės, kad gaisras nekiltų kitose įmonės administruojamose metalo laužo supirktuvėse?
Gerai, kad šį informacijos vakuumą pildo savivaldybė, institucijos ir Lietuvos geležinkeliai (LTG), bet tik laiko klausimas, kada bus atsigręžta ir į pačią įmonę – policija jau pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo taisyklių pažeidimo.
Lygiai toks pat informacijos vakuumas susiformuoja ir įmonėse, organizacijose, kuriose trūksta komunikacijos viduje ar išorėje. Taip organizacijose atsiranda ir klesti įvairūs gandai, išgalvotos istorijos, nes žmonės paprasčiausiai bando užpildyti informacijos tuštumą.
Sąmokslo teorijos – kaip sniego lavina
Komunikacijos strategai, formuojantys britų karališkosios šeimos viešąjį veidą, matyt, turės iš naujo įvertinti daugiau nei šimtą metų puikiai veikusią strategiją, kuri skamba taip: niekada nesiskųsti ir nesiaiškinti. Ar ji vis dar veiksminga šiais laikais?
Akivaizdu, kad anksčiau žmonės turėdavo daugiau kantrybės išlaukti, kada patys karališkosios šeimos nariai nuspręs jiems pranešti kokią žinią. Arba tiesiog neturėjo socialinių tinklų, tad juokelius ir gandus aptardavo prie vakarienės stalo su šeima ar susitikę su kaimynais, o tai nesukeldavo rūpesčių karališkajai šeimai.
Mūsų laikais viskas tampa vieša, vyksta greitai, o lūkesčiai ir standartai – pakilę. Sausio 17 d. buvo paskelbta apie princesei atliktą operaciją ir tai, kad ji neis oficialių pareigų iki po Velykų. Bet jau vasarį socialiniuose tinkluose pradėjo plisti grotažymė #WhereIsKate. Pirmiausia – su nekaltais pasiilgimo memais, bet galiausiai jie peraugo į piktdžiugišką neištikimybės dramą, apie kurią kasdien rašė žiniasklaida bene visame pasaulyje.
Buvo įvardinta ir „kaltininkė“ – markizė Rose Hanbury. Ji viešai paneigė savo dalyvavimą meilės trikampyje, bet, žinoma, niekas jos nesiklausė. Visi ieškojo įrodymų, kurie ne paneigtų, o patvirtintų teoriją. Psichologai sako, kad būtent taip veikia mūsų protas – jis kaip „ChatGPT“ klusniai ieško įrodymų teorijai, kurią sau norime įrodyti.
Neįtikėtina, kokių sąmokslo teorijų buvo iškelta ir nagrinėjama dėl princesės dingimo – koma po operacijos, skyrybos, plastinė chirurgija ir daugelis kitų. Jos plito kaip sniego lavina, veržėsi į pagrindinę žiniasklaidą, jau buvo neįmanoma žinučių nepastebėti net ir tiems, kurie įprastai neseka tokių naujienų.
Lietuvoje išgyvenome kiek sumažintą sniego lavinos variantą, kai vieną eilinį penktadienį 15:53 Edmundas Jakilaitis parašė savo garsųjį įrašą feisbuke: „Ačiū Arvydui Anušauskui. Pažiūrėsime, kaip seksis Laurynui Kaščiūnui“.
Žibalo į ugnį šliūkštelėjo premjerė, dar tą patį vakarą patvirtinusi, kad iš tikrųjų atsistatydinimo prašymą gavo, bet plačiau pakomentuos pirmadienį.
O veiksmas gi vyko – pranešta, kad šeštadienį A. Anušauskas susitinka su prezidentu. Kas vyksta – karas jau? Premjerė ministrus saugojo kaip savo akį, ir štai, likus keliems mėnesiams iki kadencijos pabaigos, nusprendžia atsisveikinti – kas atsitiko? Su niekuo nepasikalbėjusi, ir dar lankėsi neseniai Vokietijoje, kurios brigados laukiame Lietuvoje.
Kažkas čia ne taip – piktinosi koalicijos partneriai, taip negalima – dramatizavo opozicija, apie pramuštą naują konservatorių dugną rašė Andrius Tapinas. O žmonės išgyveno dar vieną nerimo ataką – kas dabar bus?
Didinamasis stiklas bet kuriam veiksmui vėliau
Informacijos vakuumas nepraeina be pasekmių. Nebus taip, kad duosite informacijos ir viskas sugrįš taip, kaip buvę. Deja, ne. Pasitikėjimo atkūrimas užtruks, visa pateikiama informacija bus vertinama itin atidžiai, priekabiai ir be įprasto palankumo ir atlaidumo. Net gali būti sugrįžta ir pasižiūrėta į praeitį – pakeistas ankstesnių įvykių vertinimas.
Pavyzdžiui, princesės Kate nuotraukos per motinos dieną niekada nesulaukdavo tiek dėmesio, kaip šiemet. Deja, tas dėmesys nebuvo palankus – girdėjome kaltinimus dėl suklastotos nuotraukos, nes ji buvo redaguota. Sąmokslo teoretikai gavo naujų „įrodymų“ – princesė nemūvi sužadėtuvių žiedo, vadinasi, tikrai šeimoje nėra viskas gerai. Net buvo teigiančių, kad nuotrauka sumontuota su dirbtiniu intelektu, o princesės veidas paimtas iš prieš kelerius metus darytos nuotraukos.
Nepatingėta patikrinti ankstesnių nuotraukų – paskelbta, kad ir prieš kelerius metus karališkosios šeimos paskelbta nuotrauka, kur užfiksuota tuometė karalienė Elžbieta II su anūkais ir proanūkiais, taip pat buvo redaguota. Tokia žyma uždėta nuotraukų duomenų bazėse. Tad kur gi iš tikrųjų yra princesė ir kas vyksta jų namuose – abejonės pilnai nebuvo išsklaidytos, bet dar ir pasėta naujų.
Mūsų premjerės komentaras šeštadienio rytą aistrų taip pat nenuramino. Toliau buvo piktinamasi jos veiksmais, komentarais pirmadienį po susitikimo su prezidentu – diskusijos virė visą savaitę. Politiniai oponentai kirto iš peties dėl nesuvaldytos situacijos, net koalicijos partneriai nepraleido progos patylėti, kad siūlomas naujas ministras jiems kelia abejonių, o ekspertai mokė, kaip reikia atleisti ministrus.
Kaltais liko ir E. Jakilaitis bei A. Tapinas – išdrįsę paskelbti gandą ir kritikuoti premjerę, net viešai suabejota per didele jų įtaka visuomenėje.
Vis dėlto, Lietuvai skaudžiausia tai, kad dėl kilusios painiavos neįvyko parlamentinių partijų, verslo ir profsąjungų atstovų susitikimas dėl gynybos finansavimo, kuris buvo numatytas pirmadienį. Taip, tą patį pirmadienį, kuris sekė po dramatiškojo penktadienio, kai krašto apsaugos ministrui buvo pasiūlyta atsistatydinti!
Neigiamos pasekmės – ilgam
Dar neturime apklausų rezultatų, darytų po šio politinio manevro, bet net neabejoju, kad pasitikėjimas premjere bus kritęs. Nes net jautrus ir dramatiškas princesės pasidalinimas apie kovą su vėžiu 100% neįtikino visuomenės – žiniasklaida vis dar aktyviai rašė, kad gal vis tik vaizdas nėra tikras – ant namelių fone matosi kalėdinės girliandos. Tikriausiai jis buvo filmuotas kažkada anksčiau. Nors šį kartą darbas buvo patikėtas profesionalams – video ant suolelio filmavo BBC.
Tad po informacijos vakuumo pasitikėjimas krenta ilgam, bet kokia informacija pradeda kelti abejonių. Maža to, mes Lietuvoje turime ir daug rimtesnių pasekmių – mestas šešėlis ant krašto apsaugos viešųjų pirkimų skaidrumo.
Gal bent gaisras turės pozityvių pasekmių – pavojingos veiklos bus iškeltos iš miesto, toliau nuo elektros pastočių ir gyvenamųjų namų, o stoties zona greičiau bus perduota gyventojams?
Gamta nemėgsta tuštumos – tokią išvadą filosofai padarė dar XVII amžiuje. Tad mums nebereikia išradinėti dviračio komunikacijoje – tereikia laiku bent kažką pasakyti. Kad ir tiesiog išsiųsti el. laišką komandai su svarbiausiais šios savaitės įvykiais įmonėje. Svarbu netylėti.